kuchnie dla osób niepełnosprawnych

Listopad 13, 2014
  •  
  •  

kuchnie dla osób niepełnosprawnych

Kilka wskazówek o czym należy pamiętać planując kuchnię przystosowaną do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych.

 

1

Osoby starsze i niepełnosprawne muszą każdego dnia stawiać czoła wielu przeszkodą, zwłaszcza tym w przestrzeni publicznej. Dlatego należy zadbać o to, aby ich własny dom stał się miejscem przyjaznym i pomocnym w codziennym funkcjonowaniu. Z wiadomych powodów, skupimy się jedynie na kwestiach dotyczących kuchni. Wiadomo, że jest to miejsce gdzie spędza się najwięcej czasu. Dlatego też należy wszystko dokładnie przemyśleć, zaplanować i dopasować do potrzeb konkretnej osoby.

 

4

2

3

5

Jedną z ważniejszych kwestii w planowaniu kuchni, jest jej wielkość, rozplanowanie poszczególnych elementów i ilość miejsca do poruszania się, zwłaszcza jeśli ma z niej korzystać osoba używająca wózka inwalidzkiego. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest aby kuchnia była otwarta – połączona z salonem lub jadalnią. Najlepiej gdy przestrzeń kuchenna jest oparta o kształt kwadratu, a samo umeblowanie zajmuje powierzchnię litery L. W tej kuchni naprawdę liczą się szczegóły – blaty kuchenne, wszystkie sprzęty AGD i baterie przy umywalce muszą być w pełni dostępne. Bardzo ważna jest wysokość umiejscowienia wszystkich urządzeń, dlatego też blaty robocze nie powinny być wyższe niż 80 cm i mieć więcej niż 60 cm głębokości (idealnie jeśli mają zaokrąglone, lub zabezpieczone krawędzie).

 

19

18

17

16

13

12

10

9

7

 

 

Źródła;www.granberg.de,www.kueche-hamburg.de,www.alma-keukens.nl,www.lebensgerecht.de,www.kuechen-atlas.de,www.handicap-info.de,www.sozialesdesign.org,www.kuechen-wilfarth.de,www.mw-builders.com,www.michaelbrownbuilders.com,www.besthomereview.com,www.dreamkitchensuk.com